آپاچی یک برنامه اجرایی HTTP SERVER در محیط کامپیوتری است که به دلیل برخی از امکانات ویژه‌ای که دارد به سرعت در حال گسترش است. می‌توان گفت که آپاچی برای برنامه نویسان حرفه‌ای برنامه‌ای فوق العاده‌است که به لحاظ امنیتی نیز به حفاظت سرورها و برنامه‌های موجود در آنها کمک می‌کند.

متداولترین استفاده از ویژگیهای این برنامه htaccess. است که طراحان حرفه‌ای در محیط لینوکس از آن بهره می‌گیرند. برای نمونه زمانی که بخواهند اولین صفحه در سایت صفحه بخصوصی باشد با یک دستور در آن پرونده (فایل) این امر ممکن می‌گردد و یا زمانی که صاحب سایت مایل نیست که فایلهای موجود در سرور وی توسط دیگران دزدیده شود و بخواهد که مانع از پیوند مستقیم آنها شود آپاچی کمک می‌کند تا به خواستشان برسند. زمان که برنامه نویس بخواهد که محل واقعی صفحات دیده نشود نیز این برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه کاربرد آپاچی رو خواهید فهمید و یاد خواهید گرفت چگونه در اوبونتو لینوکس  اون رو نصب و کانفیگ کنید .

کاربردها

یکی از کاربردی‌ترین موارد مربوط به آپاچی برای برنامه نویسان استفاده از پرونده (فایل).htaccess است. برنامه نویس می‌تواند با اعمال تغییراتی در این پرونده که بر هر شاخه‌ای قابل اضافه شدن است دستورات ویژه آن شاخه را به سرور ارایه دهد. برای نمونه اگر بخواهد که در صورت وارد کردن نشانی aa.html نام آن باقی بماند ولی در واقع پرونده main.php?page=bb اجرا شود به‌وسیله این پرونده قادر به اعمال دستورش خواهد بود.


نصب در لینوکس


امروزه عموماً می‌توانید آپاچی را در بسته‌های نرم‌افزاری لینوکسی که استفاده میکنید، بیابید. تنها کافیست به برنامه‌ای که مربوط به نصب بسته‌های نرم‌افزاری است مراجعه کنید و بسته آپاچی را انتخاب کنید. به عنوان مثال در لینوکس دبیان یا اوبونتو کافیست به داخل نرم‌افزار سیناپتیک (Synaptic) بروید و بعد از انتخاب آپاچی آن را نصب کنید. در لینوکس زوزه باید به YaST در قسمت اضافه و حذف نرم‌افزارها بروید و از آنجا آپاچی را نصب کنید

البته این روش خوبیه ولی بهتر اینه که از طریق ترمینال یاد بگیرید که چطوری نصبش کنید . مزیت اول اینه که با محیط ترمینال بیشتر آشنا میشید و ترستون برطرف میشه . دوماً اینکه لینوکس های سرور که محسط گرافیکی ندارن و سیناپتیک و این جور چیزها به کمکتون نخواهند آمد .

برای نصب در ترمینال اوبونتو :

sudo apt-get update
sudo apt-get install apache2